Spirit Awards 2016: Complete Winners List. 'SPOTLIGHT' took home top honors
28/02/2016
- Spotlight took home top honors at the 2016 Spirit Awards, winning best feature, best director, best screenplay, best editing and best ensemble.
Below find a COMPLETE LIST of the afternoon’s WINNERS:
Best Feature
Anomalisa
Beasts of No Nation
Carol
Spotlight — WINNER
Tangerine
Best Director
Sean Baker, Tangerine
Cary Joji Fukunaga, Beasts of No Nation
Todd Haynes, Carol
Charlie Kaufman & Duke Johnson, Anomalisa
Tom McCarthy, Spotlight — WINNER
David Robert Mitchell, It Follows
Best Screenplay
Charlie Kaufman, Anomalisa
Donald Margulies, The End of the Tour
Phyllis Nagy, Carol
Tom McCarthy & Josh Singer, Spotlight — WINNER
S. Craig Zahler, Bone Tomahawk
Best First Feature
The Diary of a Teenage Girl — WINNER
James White
Manos Sucias
Mediterranea
Songs My Brothers Taught Me
Best First Screenplay
Jesse Andrews, Me and Earl and the Dying Girl
Jonas Carpignano, Mediterranea
Emma Donoghue, Room — WINNER
Marielle Heller, The Diary of a Teenage Girl
John Magary, Russell Harbaugh, Myna Joseph, The Mend
Best Male Lead
Christopher Abbott, James White
Abraham Attah, Beasts of No Nation — WINNER
Ben Mendelsohn, Mississippi Grind
Jason Segel, The End of the Tour
Koudous Seihon, Mediterranea
Best Female Lead
Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room — WINNER
Rooney Mara, Carol
Bel Powley, The Diary of A Teenage Girl
Kitana Kiki Rodriguez, Tangerine
Best Supporting Male
Kevin Corrigan, Results
Paul Dano, Love & Mercy
Idris Elba, Beasts of No Nation — WINNER
Richard Jenkins, Bone Tomahawk
Michael Shannon, 99 Homes
Best Supporting Female
Robin Bartlett, H.
Marin Ireland, Glass Chin
Jennifer Jason Leigh, Anomalisa
Cynthia Nixon, James White
Mya Taylor, Tangerine — WINNER
Best Documentary
(T)error
Best of Enemies
Heart of a Dog
The Look of Silence — WINNER
Meru
The Russian Woodpecker
Best International Film
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence Embrace of the Serpent
Girlhood
Mustang
Son of Saul — WINNER
Best Cinematography
Beasts of No Nation
Carol — WINNER
It Follows
Meadlowland
Songs My Brothers Taught Me
Best Editing
Heaven Knows What
It Follows
Manos Sucias
Room
Spotlight — WINNER
John Cassavetes Award (Best Feature Under $500,000)
Advantageous
Christmas, Again
Heaven Knows What
Krisha — WINNER
Out of My Hand
Robert Altman Award (Best Ensemble)
Spotlight
Kiehl’s Someone to Watch Award
Chloe Zhao
Felix Thompson — WINNER
Robert Machoian & Rodrigo Ojeda-Beck
Piaget Producers Award
Darren Dean
Mel Eslyn — WINNER
Rebecca Green and Laura D. Smith
(VARIETY)
|